Najlepsza kawa ziarnista. Przewodnik po rodzajach i sposobie ich wyboru

Najlepsza kawa ziarnista. Przewodnik po rodzajach i sposobie ich wyboru

Istnieje wiele różnych sposobów na zaparzenie filiżanki kawy. Przy tak wielu dostępnych rodzajach kawy trudno jest określić, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. A nawet gdy już wiesz, jakiego rodzaju kawy chcesz spróbować, poszukiwanie idealnej kawy staje się bardziej skomplikowane. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, która kawa ziarnista jest odpowiednia dla Twojego gustu i preferencji. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kupowaniu i piciu najlepszej możliwej kawy….

Jaki jest najlepszy rodzaj kawy ziarnistej?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Różne rodzaje ziaren kawy mają różne smaki i aromaty. Jest to pytanie bardzo subiektywne. Najlepsza kawa ziarnista sprawdzony wybór to taka, która pasuje do Twojego gustu i preferencji. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, która kawa jest odpowiednia dla Ciebie.

– Kawa ziarnista ciemno palona: Jest zazwyczaj mocna i gorzka. Wytwarzane są z ziaren kawy, które były palone przez dłuższy czas, co nadaje im ciemniejszy kolor i mocniejszy smak.

– Kawa ziarnista jasno palona: Jest zwykle łagodniejsza i słodsza niż ta pierwsza, ponieważ palona jest krócej, co nadaje im jaśniejszy kolor i łagodniejszy smak.

Kawa Arabica vs Robusta

Kawa Arabica vs Kawa Robusta – Jakie są różnice między tymi dwoma odmianami kawy? Ziarna kawy Arabica są znane ze swojego słodkiego smaku. Ogólnie rzecz biorąc, są one uważane za ziarna wyższej jakości, ponieważ są bardziej aromatyczne i łatwiejsze w uprawie. Z drugiej strony, kawa Robusta znana jest z wyrazistego smaku i mocniejszej konsystencji.

Ziarna kawy Robusta są tańsze i łatwiejsze w uprawie. Większość komercyjnych palarni używa ziaren Robusty, ponieważ mają one większą wydajność i są bardziej trwałe niż ziarna kawy Arabica. Dlatego też palone ziarna kawy to zazwyczaj 50% Arabiki i 50% Robusty.

Kawa Arabica jest ogólnie uważana za ziarna wyższej jakości. Być może słyszeliście, że kawa Robusta jest mocniejsza i ma więcej kofeiny niż kawa Arabica. To prawda w ogólności, ale nie wtedy, gdy są one palone. Kiedy ziarna kawy są palone, tracą około 30% kofeiny. Tak więc palone ziarna kawy Arabica i Robusta mają taką samą ilość kofeiny.

Mieszanka ziaren kawy

Mieszanka ziaren kawy – Jest to mieszanka różnych ziaren kawy z różnych regionów i odmian kawy. Istnieje wiele różnych rodzajów mieszanek ziaren kawy. Należy pamiętać, że nie wszystkie mieszanki są jednakowe. Dobra mieszanka to mieszanka ziaren z różnych regionów, które dobrze się uzupełniają. Mieszanka, która smakuje dobrze w jednym tygodniu, może smakować zupełnie inaczej w następnym. Dzieje się tak dlatego, że kawy z różnych regionów i różnych odmian mają różne smaki w ciągu roku. Dlatego też w jednym tygodniu można kupić tę samą mieszankę ziaren kawy, a w następnym mieć zupełnie inny smak kawy.

 

 

Share