Aromatyczna kawa ziarnista

Aromatyczna kawa ziarnista

Na świecie mamy mnóstwo kawoszy, którzy o kawie potrafią powiedzieć wszystko. Znają przeróżne nazwy, aromaty oraz odmiany kaw. Ale co wiemy wszyscy razem? To, że kawa ziarnista to najlepszy wybór przy kupnie kawy! Kupując kawę ziarnistą mamy pewność, że nie jest ona zmieszana z innymi, zupełnie niepotrzebnymi składnikami i zaparzając ją możemy się spodziewać czystego jej smaku pozbawionego dodatkowych tzw. “podkręczaczy smaku”. Można ją łatwo użyć dzięki ręcznemu młynkowi do mielenia lub za pomocą automatycznego ekspresu do kawy. Na całym świecie możemy się spotkać z przeróżnymi kawami na świecie. Najpopularniejszymi odmianami kaw jest Arabica i Robusta. Te dwie zdecydowanie stanowią większość upraw kawy. 

Charakterystyczne cechy odmiany kawy Arabica: 

– bardzo łagodna i aromatyczna,

– nieraz próbując ją, możemy się doszukać nutki korzennego posmaku,

– lekko kwaskowa w smaku,

– dzięki dużemu nakładowi finansowemu przy uprawie Arabici, kawa ta ma miano ekskluzywnej i jest kawą najwyższej jakości,

– ziarna kawy Arabica są płaskie, podłużne a ich kolor jest lekko zielony.

Charakterystyczne cechy odmiany kawy Robusta:

– zawartość kofeiny w kawie Robusta jest widocznie wyższa niż w odmianie Arabica,

– posiada bardzo mocno wyrazisty smak,

– może być mocno gorzka w smaku,

– możemy się w niej doszukać lekko ziemistego posmaku,

– ziarna Robusty są owalne, małe i w kolorze bladozielonym. 

Przy wyborze kawy ziarnistej najlepiej kierować się własnymi preferencjami. Patrząc tylko na to, że któraś z odmian jest bardziej szlachetniejsza czy droższa nie jest gwarancją, że dana kawa będzie nam smakować. Najlepiej zastanowić się czy wolimy łagodniejsze smaki czy jednak mocno wyraziste lub czy nie przeszkadza nam jakikolwiek posmak, który możemy spotkać próbując daną odmianę. W sklepach półki uginają się od różnych propozycji markowych kaw. Dobrze zaznajomić się z cechami odmian by łatwiej było wybrać daną przy zakupie. 

Najpopularniejsze marki kaw ziarnistych:

– Lavazza Crema Aroma – ok. 55 złotych, 

– Vaspiatta Crema Italiana – ok. 60 złotych,

– Tchibo Barista – ok. 75 złotych,

– DeLonghi Kimbo – ok. 100 złotych.

Share